Obe reprezentanci morali priznati premoč madžarskim tekmecem

Slovenske rokometašice in rokometaši so v soboto gostovali v Györu. V sklopu priprav za nastop na letošnjih olimpijskih igrah so odigrali svoji drugi pripravljalni tekmi. Dekleta so morala tekmicam priznati premoč s 26:27, fantje pa z 29:25.

Pred obema reprezentancama je sedaj manjši premor. Rokometašice se bodo znova zbrale v ponedeljek v Ljubljani in pred sobotnim odhodom v Pariz v sredo na Kodeljevem ob 18.30 odigrale še pripravljalno tekmo z Brazilkami, s katerimi bodo poprej tudi skupaj trenirale. Rokometaši bodo s pripravami nadaljevali v sredo v Kranjski Gori. Na prizorišče olimpijskih iger se bodo odpravili v ponedeljek, 22. julija.

Slovenke so se v Györu z Madžarkami srečale drugič v tem tednu. Prva tekma je bila na sporedu v torek na Rogli, ko so bile gostje boljše za 10 zadetkov. Tokrat se jim je Slovenija zoperstavila brez dveh pomembnih igralk. Izmed 20 rokometašic, ki se mudijo na pripravah, je po odločitvi selektorja Dragana Adžića v Sloveniji ostala Erin Novak, zaradi slabega počutja pa tudiAlja Varagić. Med šestnajsterico nato ni uvrstil še najstarejšo reprezentantko Barbaro Lazović, ki ima nekaj težav s kolenom, ter vratarko Dijano Đajić.

Slovenke so tekmo začele skromno. Med vratnicama je bila že od prve minute razigrana Blanka Böde Biro, kar nekaj napak so v napadu storile tudi Slovenke in Madžarska je po 15 minutah ušla že na visokih devet zadetkov (13:4).

Na glavni odmor je Slovenija odšla v zaostanku z 11:17, a se nato na igrišče pa se vrnila kot prerojena. V obrambi je zaigrala veliko bolj kompaktno in v napadu začela izkoriščati priigrane priložnosti. Dva zadetka Ane Gros in eden Tamare Mavsar, ki sta bili na koncu s šestimi oziroma petimi zadetki najučinkovitejši posameznici svoje ekipe na tekmi na tekmi, so slovensko izbrano vrsto kmalu približali na 14:17. Po obrambah Maje Vojnović so imele kar nekaj priložnosti za še ugodnejši rezultat, tudi strel s sedmih metrov, a žoge niso zadele želenega cilja. Madžarke so v preostanku tekme uspešno zadrževale razliko, v zadnjih sekundah pa so sicer borbene Slovenke poraz uspele omiliti.

Ravno obratno se je pri naših vzhodnih sosedih odvila moška tekma. Prvi polčas je minil v izjemno dinamičnem ritmu. Potem ko so gostitelji povedli s 6:4, so vajeti igre v svoje roke prevzeli Slovenci. Štirje zaporedni zadetki, pri čemera je zadnja dva dosegel Tilen Kodrin, so bili dovolj za skok v ospredje.

Sredi 24. minute se je domača reprezentanca prebila do izenačenja na 11:11, a sledil je nov odgovor Slovenije. Zadetek Tadeja Kljuna in dva Blaža Janca so bili dovolj za najvišjo dotedanjo prednost Slovenije (14:11), prvih 30 minut pa se je zaključil s 14:12 v korist Slovenije.

Na začetku drugega polčasa so Madžari hitro ujeli priključek, kmalu pa tudi prevzeli pobudo, saj so Slovenci v igri začeli delati vse več napak. V 44. minuti je Staš Slatinek Jovičić še zadel za 20:20, nato pa so gostitelji v šestih minutah napravili niz 4:0 in razliko uspešno zadrževali vse do konca.

V slovenski vrsti je sedem golov dosegel Blaž Janc, po štiri sta dodala Borut Mačkovšek in Miha Zarabec.

Dragan Adžić, selektor slovenske ženske reprezentance:
Na drugi tekmi z Madžarkami smo nekatere stvari uspeli odigrati bolje kot na Rogli. Zaradi težav s kolenom in povišano telesno temperaturo smo tokrat prihranili Barbaro Lazović in Aljo Varagić, med vratnici pa se je vrnila Amra Pandžič, ki je odigrala uvodnih 15, 20 minut. Zahvaljujem se madžarski rokometni zvezi, ker nas je gostila in nam omogočila, da smo odigrali tekmi, ki sta nam zelo koristili. V ponedeljek se bomo znova zbrali. Smo v pričakovanju treningov in tekme z Brazilijo, ki je odigrala sijajno prvo pripravljalno tekmo proti Nemčiji v gosteh. Čaka nas torej še en zelo dober preizkus, ki nas bo še naredil še bolj pripravljene v toku proti Parizu.”

Tjaša Stanko, reprezentantka Slovenije:
“V prvem polčasu smo napravili povsem preveč napak. V drugem polčasu so se stvari poklopile. Obramba je pomagala Maji Vojnovič med vratnicama, realizirali igro v napadu in na koncu klonile le za zadetek. Ta tekma je dober pokazatelj, na čemu bo še potrebno delati. Treniramo odlično, zato me ne skrbi, da v Parizu ne bi pokazale odlične igre.”

Uroš Zorman, selektor slovenske moške reprezentance:
Napredek v igri napram prvi tekmi proti Egiptu je očiten. Škoda, da nismo  vzdržali celotne tekme. Imeli smo nekaj težav pri rotaciji igralcev, kar nas je stalo bolj ugodnega rezultata v zadnjih 15 minutah. Od tu naprej moramo graditi za olimpijske igre. Do prve tekme v Parizu nas loči 14 dni, Imamo še veliko prostora za napredek.”

Miha Zarabec, reprezentant Slovenije:
“Za nami je težka tekma. Pričakovali smo trd boj, boj za vsako žogo. V igri smo napredovali, igrali smo hitreje. A od 40. minute dalje je bila igra prepočasna, nasprotnega napada praktično nismo imeli. Ob tem smo napravili nekaj napak in tekmeci so se oddaljili. Za popraviti imamo še kar nekaj stvari, a tudi časa do prve tekme je še nekaj.”