Slovenci v soboto v boj za 15. mesto

Slovenska reprezentanca do 20 let je na domačem evropskem prvenstvu v Celju na predzadnji tekmi na prvenstvu izgubila s Poljsko (29:33) in bo v soboto (16.40) v dvorani Zlatorog igrala za končno 15. mesto. V velikem finalu se bosta v nedeljo pomerili reprezentanci Španije in Portugalske, na tekmi za bronasto odličje bosta moči merili izbrani vrsti Danske in Nemčije.

V slovenskem taboru so pred tekmo upali na drugačen razplet in na tekmo za končno 13. mesto, potem, ko se jim v drugem delu prvenstva v skupini z Madžarsko, Hrvaško in Srbijo ni uspelo prebiti v boje za razvrstitev od 9. do 12. mesta. Slovenija je v tekmo krenila izjemno skromno. V napadu so Luzarjevi varovanci izgubili preveč žog, v poljskih vratih je bil izjemno razpoložen Pawel Krawczyk (12 obramb), v napadu pa so Poljaki s kombinatorno igro zlahka prihajali do čistih pozicij za zaključne strele. Že po dobrih sedmih minutah igre je bil slovenski selektor Klemen Luzar, pri vodstvu Poljakov s 6:1, prisiljen reagirati z minuto odmora.

Tudi ta ni kaj prida spremenila igre Slovenije, saj je Poljska v 11. minuti prvič na tekmi povedla že s sedmimi goli razlike (9:2). Stvari na igrišču so se v slovensko prid začele spreminjati z vstopom krožnega napadalca Celja Pivovarne Laško Žana Koržeta Lesjaka (devet golov, strel 9/11), ki ga je na tribunah Treh lilij, spremljal tudi novi trener Celja Pivovarne Laško Paulo Pereira. Po njegovih štirih zaporednih zadetkih je Slovenija prednost uspela znižati na štiri gole zaostanka (9:13), po že petem zadetku tega rokometaša v zadnji minuti prvega polčasa pa je Slovenija prednost spustila na samo dva gola zaostanka (15:17). Mikolaj Rodak je z zadetkom iz zelo težkega položaja, v zadnji sekundi prvega polčasa poskrbel, da so Poljaki na odmor odšli s tremi goli prednosti (18:15).

V drugem polčasu so Slovenci poizkušali vse, da bi prišli do popolnega preobrata. V odsotnosti tokrat nerazpoloženega Maia Marguča (en zadetek) sta v napadu manko njegovih zadetkov skušala nadoknaditi Nace Zajc in Lun Ključanin. Na črti je bil še naprej razpoložen Lesjak, z desnega krila je zabijal Žiga Belej (šest golov, strel 6/7). Slovenija se je večkrat uspela približati na gol zaostanka, nazadnje v 39. minuti, po zadetku Zajca iz sedmih metrov (19:20). V zadnji četrtini tekme so bili bolj zbrani Poljaki, ki so srečanje z varno razliko mirno pripeljali do konca. Poljska se bo v soboto (19.00) v dvorani Zlatorog s Srbijo pomerila za končno 13. mesto, Slovenija pa bo ob 16.40 uri proti Romunom skušala priti do končnega 15. mesta.

Klemen Luzar, selektor slovenske reprezentance 20 let:
“Seveda smo si želeli drugačnega razpleta. Največja težava so bile izgubljene žoge. Tega je bilo praktično na vseh tekmah na tem prvenstvu preveč. To je bila danes ključna težava. Po visokem zaostanku smo se približali na gol zaostanka, a očitno smo pri lovljenju Poljakov porabili preveč energije, da bi lahko storili kaj več. Na koncu moramo Poljakom čestitati za zmago. Že pred prvenstvom smo vedeli, da sistem tekmovanja ni najbolj posrečen. Na koncu prvenstva igramo v treh dneh tri tekme zapored po 11 dneh prvenstva, kar je preveč naporno za igralce. Toda na to se ne smemo ozirati. Tako za nas kot za Romune bodo pogoji enaki. Seveda bomo zadnjo tekmo na prvenstvu skušali zmagati”.

Žan Korže Lesjak, slovenski reprezentant:
“Tekmo smo odprli zelo slabo v obrambi in s preveč zgrešenimi neoviranimi streli v napadu. Ko smo se pobrali nismo uspeli do konca preobrniti tekme. Mislim, da je naše moštvo sposobno več kot je pokazalo danes. Utrujenost ne sme biti izgovor, saj so Poljaki ravno toliko utrujeni kot mi. V soboto bomo skušali premagati Romune in z zmago zaključiti to evropsko prvenstvo”.

Vstopnice za ogled tekem evropskega prvenstva za rokometaše do 20 let so na voljo na vseh prodajnih mestih sistema Eventim (iskalnik fizičnih prodajnih mest se nahaja TUKAJ) ter preko spletne platforme na povezavi TUKAJ.

EVROPSKO PRVENSTVO DO 20 LET

Petek, 19. julij (Laško, dvorana Tri lilije):

SLOVENIJA – POLJSKA 29:33 (15:18)
Slovenija: Šalamon (9 obramb), Mesarec (2 obrambi) , Smolič, Malović, Korošec, Marguč 1, Korže Lesjak 9, Belej 6, Starman, Tatar 2, Begić Zbačnik, Kačičnik, Ključanin 4, Pratnekar 1, Zajc 6 (3)