Najmanjša rokometna mesta v Ligi prvakov

Klubi, ki nastopajo v zaključnih fazah najprestižnejšega rokometnega  tekmovanja, običajno izhajajo iz velikih evropskih središč, kjer biva nekje med 120.000 (Plock) do 2.100.000 (Pariz) ljudi. Skozi celotno zgodovino se je do danes v četrtfinale Lige prvakov uspelo prebiti le 7 klubov, ki prihajajo iz mest s populacijo 50.000 prebivalcev ali manj. V to sedmerico sodita kar dva slovenska kluba.


Povprečje velikosti mest po številu prebivalcev bi lahko zarisali nekje pri 250.000. Okoli te številke se gibljejo: Kiel, Nantes, Aalborg, Kielce, Magdeburg, Porto, Montpellier in Mannheim (Rhein-Neckar Löwen). 

V celotni zgodovini tega elitnega evropskega tekmovanja je nastopilo le 7 klubov iz mest, ki štejejo 50.000 ali manj prebivalcev in so zaigrali med najboljšimi osmimi Ligi prvakov. Ravno v tej (elitni) sedmerici sta kar dva slovenska kluba. 

Lemgo 41.000
Celje 38.000
Koper 25.000
Metkovic 17.000
Cetinje 14.000
Skjern 8000
Gudme (GOG) 900 

Kratica GOG izhaja iz začetnic treh naselij, ki so leta 1973 skupaj sestavila rokometni klub. Gudbjerg, Oure in Gudme so naselja z manj kot 1000 prebivalci, ki se nahajajo na tretjem največjem danskem otoku, Funen. Leta 2009 sta se ločila moški in ženski rokometni klub ki sta vse do takrat igrala pod skupnim imenom. Žensko moštvo se je preimenovalo (in prestavilo) v HC Odense (Odense je največje mesto na otoku Funen in tretje največje mesto Danske), danes pa veljajo za enega najmočnejših evropskih klubov.   

V kolikor bi v ozir vzeli le zadnjih 10 let tega tekmovanja, se skupina sedmih skrči na le dva kluba – Gudme (sezona 2022/23) in Skjern (sezona 2017/18). Večina klubov, ki se v zadnjem desetletju prebijejo v to fazo tekmovanja, je postala že kar ustaljena praksa. Veszprem, Kiel, Barcelona (še do nedavnega tudi Vardar in Flensburg) so že precej “domači” v četrtfinalih LP, medtem ko se preostali klubi menjujejo. 

Celjani so se med najboljšimi osmimi v Ligi prvakov nazadnje pojavili leta 2006, ko jih je izločil BM Ciudad Real. Za Pivovarje so takrat nastopali Edvard Kokšarov, Uroš Zorman, Dragan Gajić, Sergei Gorbok (takrat še Harbok), Miladin Kozlina, Jure Natek, Goran Kozomara, Boštjan Hribar, Krešimir Ivanković in Matjaž Mlakar. Za Real so takrat igrali eni izmed najboljših igralcev svojega časa: Mirza Džomba, Olafur Stefansson, Rolando Fonseca, Sergej Rutenka, Alberto Entrerrios, Aleš Pajovič, Petar Metličić, Didiert Dinart, …

Takrat še pod imenom RK Cimos Koper, je v sezoni 2011/12 prišel do uvrstitve med najboljših osem v Evropi po osvojitvi edinega naslova državnih prvakov. Za Primorce so takrat igrali: Matjaž Brumen, Milorad Krivokapić, Sebastian Skube, Uroš Rapotec, Bojan Skoko, Robert Konečnik, Dean Bombač, Matjaž Mlakar, Jure Dobelšek, Matevž Čemas, Tine Poklar, Nikola Džono, Gorazd Škof, Jure Vran, Uroš Bundalo in Vladimir Osmajić. Tudi takrat je krvnik Slovencev bil španski klub. BM Ciudad Real se je leta 2011 zaradi finančnih težav prestavil za 200km severneje v špansko prestolnico in se preimenoval v BM Atletico Madrid. Za Madridčane so leta 2012 igrali: Eduard Fernandez, Luc Abalo, Julen  Aguinagalde, David Davis, Kiril Lazarov, Didier Dinart, Arpad Šterbik, Jose Javier Hombrados, Joan Canellas, Mariusz Jurkiewicz in drugi. 

 

Komentarji