Visoki zmagi za Francijo in Črno Goro; Nizozemke ter Nemke uspešne v dramatičnem zaključku

Na evropskem prvenstvu smo danes bili priča dveh izenačenih in dramatičnih tekem v večernem terminu, srečanji odigrani ob 18. uri pa sta bili odločeni že precej pred koncem. V skupini C so Francozinje gladko odpravile Severne Makedonke, Nizozemke pa so se mučile z dobrim odporom Romunije. Skupina D je poskrbela za veliko zmago Črne Gore nad Špankami in za težko prigaranih točk Nemčije proti Poljski.

SKUPINA C (Skopje)

Francija – Severna Makedonija 24:14 (12:5)
Lassource 4, Toublanc, Zaadi Deuna in Horacek 3; Janeska 5, Ristovska in Sazdovska 3

Francozinje, ki so ena izmed favoriziranih nacij za osvojitev naslova evropskih prvakinj, so že od samega začetka poskrbele, da večjih dvomov o končnem zmagovalcu ni bilo. Makedonke niso uspele doseči zadetka kar uvodnih 15 minut. Čeprav je tudi Francija kazala svoje slabosti in jim igra v napadu ni najbolje stekla, so to uspele nadoknaditi s čvrsto obrambo ter z izjemnimi obrambami Cleopatre Darleux. Ekipi sta na odmor odšli z rezultatom 12:5. Severne Makedonke so prejele dokaj malo zadetkov s strani aktualnih olimpijskih prvakinj, toda to jim ob visokem porazu ne pomeni preveč veliko. Francoske rokometašice so na koncu zanesljivo slavile z najvišjo razliko na dosedanjih odigranih tekmah (24:14). Vratarka Francije je bila izbrana za najboljšo igralko tekme, zbrala je 9 obramb iz zgolj 14 strelov (64%).

Nizozemska – Romunija 29:28 (14:12)
Van der Heijden 7, Malestein 6; Pintea, Grozav in Buceschi 5

Nizozemke so bolje odprle tekmo in povedle s 5:2. Romunke so hitro ujele korak z Nizozemsko in sledil je izenačen boj (10:9). Nizozemke so igrale na krilih Laure Van der Heijden, ki je dosegla polovico vseh golov, na drugi strani pa nikakor ni šlo Cristini Neagu, ki je zgrešila vseh pet svojih začetnih poskusov. Skrbi za romunskega selektorja je povzročila poškodba Yuliye Dumanske, ki je pred tem odlično branila. Rezultat ob polčasu je bil 14:12 za svetovne prvakinje iz leta 2019. V nadaljevanju je 5 minutni strelski post Romunije pripeljal do najvišje prednosti Nizozemske, ko je bilo 22:17, a Romunke se niso predale in so izid 8 minut pred koncem poravnale (25:25). Nizozemke, ki že imajo dve medalji iz evropskih prvenstev, so se v zadnjo minuto srečanja podale z zadetkom prednosti, kar je na koncu zadostovalo, da so slavile z izidom 29:28. Kelly Dulfer je bila izbrana za najboljšo posameznico obračuna.

Standings provided by Sofascore

SKUPINA D (Podgorica)

Črna Gora – Španija 30:23 (12:9)
Radičević in Jauković 5; Cabral Barbosa 5, Campos Costa 4

Črnogorke, ki so že bile evropske prvakinje leta 2012, so srečanje na krilih glasnih navijačev, ki jih je bilo več kot 3000, odprle izjemno in hitro povedle s 6:1. Španske rokometašice so se nato uspele zbrati in nekoliko omiliti zaostanek pred odmorom, ko je bil izid 12:9. V 40. minuti so domačinke ušle na 6 zadetkov prednosti, ki so jo le še dodatno povečale do konca srečanja. Črnogorske rokometašice so tako brez večjih težav uspele premagati Španijo z nepričakovano visoko razliko in rezultatom 30:23. Za najboljšo posameznico obračuna je bila izbrana domača vratarka Marina Rajčić, ki je zbrala 10 obramb (37%).

Poljska – Nemčija 23:25 (12:11)
Balsam 5, Kochaniak-Sala, Koblynska, Wiertelak in Rosiak 3; Grijseels 8, Bölk 6

Na začetku so presenetljivo ves čas rahlo vodile Poljakinje, vendar se nikakor niso uspele odlepiti na več kot dva zadetka prednosti. V 24. minuti so poljske rokometašice pobegnile na 11:7, toda pred iztekom polčasa so Nemke ujele priključek in na odmor odšle z izidom 12:11 v korist Poljske. Drugi polčas je Nemčija odprla precej bolje in povedla s 15:13, toda Mariola Wiertelak je Poljakinje znova vrnila v vodstvo (19:18). Sledilo je nekaj izjemnih potez in akcij na obeh straneh, kar je pripeljalo do izredno dramatične končnice. 2 minuti pred koncem je sedemmetrovko zapravila dotlej nezgrešljiva Magda Balsam, na drugi strani pa je Emily Bölk z zelo zrelo igro reprezentanco Nemčije popeljala do zmage (25:23). Najboljša igralka tekme je bila Alina Grijseels.