Z zmago nad Dansko bi bili naši fantje zanesljivo med najboljših 8

V Celju in Laškem je bil v petek, po uvodnih dveh krogih skupinskega dela, prost dan. Celjski župan Matija Kovač je na Starem gradu v petek dopoldan sprejem predstavnike EHF – a, sodnike in predstavnike vseh 24 držav udeleženk prvenstva. Po sobotnih tretjih tekmah skupinskega dela bodo znani potniki v četrtfinale ter reprezentance, ki bodo prvenstvo nadaljevale v boju za razvrstitev od 9. do 24. mesta. Slovenijo, ki je v uvodnih krogih premagala Izrael in Italijo, med 8 najboljših ekip stare celine zanesljivo pelje zmaga proti Dancem, ob ugodnem razpletu v skupinah D in F tudi remi proti Skandinavcem.

Slovenija in Danska imata pred sobotnim obračunom v celjskem Golovcu (19.00) obe po štiri točke. Veliko bolj prepričljivi od Slovencev so bili v uvodnih dveh krogih Danci, ki so Italijane premagali za 17, Izraelce pa za 10 golov. Skladno z letošnjim novim sistemom tekmovanja se bodo v četrtfinale uvrstili zmagovalci vseh šest skupin, najboljša drugo uvrščena reprezentanca iz skupin A, B in C ter najboljša drugo uvrščena reprezentanca iz skupin D, E in F. To z drugimi besedami pomeni, da bo zmagovalec sobotnega obračuna med Danci in Slovenci zanesljivi potnik v četrtfinale. V primeru neodločenega izida bi Slovenija v skupini E osvojila drugo mesto in bi napredovala v primeru, da se tekmi med Švedsko in Islandijo, v skupini F, ter Norveško in Madžarsko, v skupini D, ne bi končali z remijem.

V slovenskem taboru se ne želijo preveč ukvarjati z računicami in možnimi kombinacijami. Prost dan so izkoristili za počitek in temeljito pripravo na sobotnega tekmeca. Tokratna generacija Danske je pred dvema letoma na evropskem prvenstvu do 18 let osvojila šesto mesto (Slovenija je bila enajsta), odlično pa se je odrezala na lanskem svetovnem prvenstvu do 19 let na Hrvaškem, ko je osvojila srebrno medaljo (poraz v finalu proti Španiji). Danci so na zadnjih dveh evropskih prvenstvih do 20 let osvojili osmo mesto (2022 na Portugalskem) in 12. mesto (2018 v Sloveniji). Veliko več uspeha so imeli sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja, ko je Evropska rokometna zveza začela z organizacijo prvenstev do 20 let. Danci so evropski prvaki postali na prvem prvenstvu v Romuniji leta 1996, ko so v finalu premagali Špance ter na drugem prvenstvu v Avstriji leta 1998, ko so bili v finalu boljši od Jugoslavije. Na naslednjo šampionsko generacijo so nato Danci morali počakati celo desetletje. Na prvenstvih 2008 (Romunija) in 2010 (Slovaška) so še tretjič in četrtič v zgodovini postali evropski mladinski prvaki.

» Gre za vrhunsko reprezentanco, ki je odlično pokrita na vseh igralnih mestih. Že po tradiciji imajo odlična krila in vratarja. Dobro tečejo, igrajo hiter rokomet, kar je značilno za vse skandinavske reprezentance. Njihov najbolj znan rokometaš te generacije je Hjalte Lykke, ki je z GOG – om igral tudi že v ligi prvakov. Tudi na tem prvenstvu v Celju so na prvih dveh tekmah prikazali odlično igro, zato se zavedamo, da nas čaka zelo zahtevna naloga. Naša osnovna naloga je, da pokažemo naš trenutni maksimum in izboljšamo nekatere stvari v primerjavi s prvima tekmama,« pred sobotnim derbijem skupine E pravi slovenski selektor Klemen Luzar.

Vstopnice za ogled tekem evropskega prvenstva za rokometaše do 20 let so že na voljo na vseh prodajnih mestih sistema Eventim (iskalnih fizičnih prodajnih mest se nahaja TUKAJ) ter preko spletne platforme na povezavi TUKAJ. Cena dnevne vstopnice vse do zaključnega dela v dvorani Zlatorog znaša 12 EUR (v predprodaji 10 EUR), možen pa je tudi nakup družinske vstopnice (2+1), ki za 30 EUR (v predprodaji 25 EUR) omogoča vstop dvema odraslima osebama in otroku do 16 let. Še dodatno ugodnost prinaša nakup paketa dnevnih vstopnic za vse tri igralne dni v posamezni dvorani.