Dva obraza slovenske reprezentance zadostovala zgolj za remi proti neugodnim Nizozemcem

V tem tednu ni manjkalo pomembnih dogodkov za slovenski rokomet. Najprej je v sredo na Ljubljanskem gradu potekala svečana obletnica Rokometne zveze Slovenije, ki je praznovala svojo 70. obletnico. Nato sta včeraj poslovilno tekmo odigrala Uroš Zorman in Luka Žvižej, še pred tem pa so slovenski rokometaši na invalidskih vozičkih odigrali svojo prvo mednarodno tekmo proti Hrvaški. Nocoj se je ob 19.00 zgodil še en rokometni spektakel, saj je slovenska reprezentanca otvorila prenovljeno dvorano Hardek v Ormožu. Na drugi strani je stala reprezentanca Nizozemske, ki je na koncu uspela iztržiti remi (29-29).

Nizozemci so se v zadnjem času izkazali za tradicionalno neugodne nasprotnike. Spomnimo se samo tistega aprilskega obračuna, ki so ga Slovenci dobili zgolj za točko (27-26). Kot ena izmed najvišjih nacij v Evropi, imajo Nizozemci tudi izreden potencial za razvoj v rokometu. Večina njihove reprezentance si kruh sicer služi v nemškem prvenstvu, največ jih nastopa za HSG Nordhorn. Kljub temu so Slovenci pred samim srečanjem veljali za velike favorite.

Slovenski selektor Veselin Vujović se je odločil, da bo tokrat na klopi pustil Blaža Janca, Urha Kastelica in Miho Zarabca.

Suverena igra v prvem polčasu

V prvem polčasu je kazalo, da bodo varovanci Veselina Vujovića brez večjih težav upravičili vlogo favorita. Že takoj na začetku so povedli s 3-0, kaj kmalu pa je semafor kazal že 6-1 v korist Slovenije. Slovenski rokometaši so igrali dobro, kar je navduševalo prepolno novo dvorano v Ormožu, ki dobro vzdušje ponuja tudi na prvenstvenih tekmah. Med vratnicama je svojo nalogo dobro opravljal Klemen Ferlin, član Celja Pivovarna Laško, ki je zbral 7 obramb, v napadu pa je bil razpoložen Nik Henigman, ki je v prvem polčasu dosegel 3 gole.

Največja prednost s katero so Slovenci vodili je bila 13-5, na prvi odmor pa so odšli z rezultatom 19-13.

Nerazumljiv padec v 2. polčasu

Slovenska reprezentanca pa se po predahu iz slačilnice ni vrnila kakršna bi se morala. Če je kazalo, da bomo priča pravemu debaklu Nizozemske, pa so domačini začeli popuščati. Prvih nekaj minut je bilo sicer še zelo dobrih, saj so Slovenci izenačili svojo najvišjo prednost na tekmi in povedli za 8 golov (23-15). Nato pa so se Nizozemci pobrali, najverjetneje jih je pri tem pomagalo tudi energično spodbujanje njihovega islandskega trenerja Erlingurja Richardssona. Do 40. minute tekme so Nizozemci postavili delni izid 5-0, razigral se je Samir Berkhamen, ki je dosegel 2 gola, postavil blokado in svoj delež dodal še v obrambi. Vujović je bil prisiljen vzeti minuto odmora pri rezultatu 23-20, a vendarle so Nizozemci uspeli znižati še na 23-21. Šele v 45. minuti je vendarle zadel Henigman in tako prekinil sedemminutno slovensko obdobje brez zadetka.

A po tem črnem obdobju slovenska reprezentanca ni več uspela uiti Nizozemcem, ki so našim stalno dihali za ovratnik. Žal v drugem polčasu nista bila razpoložena niti slovenska vratarja, Rok Zaponšek je bil po 15 minutah brez obrambe. Kljub temu so Slovenci še dobri dve minuti pred koncem vodili za dva gola, a prednost je bila varna le na videz. Pomagalo ni niti dejstvo, da je Vujović v igro poslal svoje najmočnejše adute, Dejana Bombača na položaj organizatorja, Gabra na položaj krožnega napadalca in Skubeta kot krilo.

Nizozemci so iz fantastičnega strela iz krila najprej slovensko vodstvo zmanjšali le na gol zaostanka (29-28), nato pa je sledilna še katastrofalna napaka Slovencev v napadu. Takoj po napaki so storili še prekršek za sedemmetrovko na svoji polovici in Ferlin tokrat ni uspel braniti ubraniti strela. Takoj po zadeti sedemmetrovki se je tekma končala (29-29).

Prijateljska tekma na kateri je Slovenija pokazala dva obraza, bo selektorju Veselinu Vujoviću vsekakor v pomoč v pripravah na evropsko prvenstvo, ki bo v začetku prihodnjega leta.