Trimo Trebnje prvič pokalni prvak

Rokometaši Trima Trebnjega so prvič v zgodovini postali slovenski pokalni prvaki. V finalu so pred povsem zasedenimi tribunami dvorane v Trebnjem Slovenj Gradec ugnali s 35:28. Za najboljšega igralca je bil izbran član novih prvakov, Vid Miklavec. Bron je osvojila novomeška Krka.

V dosedanjih 31 zaključenih sezonah se je 22-krat naslova prvaka veselila celjska zasedba, ki prvič v zgodovini samostojne države ni zaigrala v polfinalu. Trikrat je pokal osvojilo Gorenje Velenje, trikrat je bil uspešen tudi Cimos Koper, po enkrat pa Gold Club in Prule 67. V sezonah 2020/21 in 2019/20 tekmovanje ni bilo zaključeno oziroma odigrano zaradi koronske pandemije.

Finale, sobota, 6. april:
RK TRIMO TREBNJE : RK SLOVENJ GRADEC 35:28 (18:14)
Jurečič 10 (3), Miklavec 7; Štumpfl 9 (3), Yankolovskyy 6.

Rokometaši Trima Trebnjega, zaenkrat tudi vodilna ekipa državnega prvenstva, so zdržali pritisk in se prvič v zgodovini veselili domače lovorike. Že pred zaključnim turnirjem so veljali za glavnega favorita, ker v Trebnjem ni bilo ne Gorenja Velenja ne Celja Pivovarne Laško, bi bilo vse drugo od njegovega zmagoslavja veliko presenečenje.
V polfinalu proti Kopru so se sicer mučili, tekmeci so bili v igri za zmago vse do zadnje sekunde, ko je Tin Herceg ubranil sedemmetrovko, v finalu pa so jim bili Korošci blizu le 20 minut. Nato so Dolenjci ušli, prednost višali in tekmo mirno pripeljali do konca.
V finalu so se Trebanjci izkazali kot precej boljša ekipa od Slovenjgradčanov. V vratih so imeli bolj razpoloženega vratarja, Herceg je ubranil sedem strelov, Aljoša Čudić pa štiri, v napadu pa mirnejše roke.
Gosti so vodili le enkrat na srečanju. Uroš Štumpfl, z devetimi goli najučinkovitejši igralec v vrsti Slovenj Gradca, jih je popeljal v vodstvo s 4:3. A Zormanovi varovanci so odgovorili s tremi zaporednimi goli, potem pa prednosti niso več spustili iz rok.
Ob polčasu je bilo na semaforju 18:14, do izida 22:18 so se Korošci še držali, toda nato je prednost začela naraščati, najvišja je bila v 54. minuti, ko je bilo 31:23.
Takrat je bil zmagovalec poznan, Slovenj Gradec se je sicer še približal na 26:31, a njihov nalet je zaustavil Zorman, ki je kljub temu, da bi se že lahko veselil zmage, svojim varovancem povedal marsikaj. Opozorila so zalegla, razlika se je spet zvišala, na koncu je znašala sedem golov.
Za Slovenjgradčane je bil to tretji izgubljeni finale, na pokalni naslov bodo morali še nekaj časa počakati.
Trimo Trebnje je na prestolu zamenjal Celje Pivovarno Laško, ki je z 22 naslovi rekorder po številu naslovov.

IZJAVI PO TEKMI:

Uroš Udovič, rokometaš RK Trimo Trebnje:
“Po petkovi tekmi smo si tokrat vsi želeli, da na parketu pokažemo kar znamo in se s tem zahvalimo celotni ekipi, ki je delovala tako na igrišču kot izven njega. Danes smo prikazali
hitro in odločno igro, tako kot znamo in na koncu zasluženo osvojili pokal.”

Matija Pandev, rokometaš RK Slovenj Gradec:
“V tekmo smo vstopili motivirani, vendar rahlo utrujeni od polfinalne tekme proti Krki. Mislim, da smo bili dobro pripravljeni, ampak se nam je na koncu poznala odsotnost
ključnih igralcev in utrujenost nosilcev igre. Trebanjci to izkoristili in na koncu osvojili Pokal Slovenije.”

Tekma za 3. mesto, sobota, 6. april:
RD KOPER : MRK KRKA 20:25 (12:10)
Makuc 9 (2), Zugan in Sanabor po 3; Stanojević 10 (3), Nikolić 5.
STATISTIKA

Krka, ki je v petek gladko izgubila polfinalni obračun s Slovenj Gradcem, je v malem finalu odpravila Koprčane. Ti so precej moči porabili v petkovi tekmi proti favoriziranemu Trimu Trebnjemu, ki so jo proti vodilni ekipe državnega prvenstva izgubili zgolj za zadetek. Tokrat so Novomeščani odločilni korak k zmagi naredili sredi drugega polčasa, ko so pobegnili na relativno varno razdaljo štirih oziroma petih golov.
Novomeška zasedba je uvodoma sicer povedla z 2:1, a je nato Koper hitro pobegnil za štiri gole. Dolenjci pa so vrnili s podobno mero in se vrnili v igro, v 24. minuti so izenačili na 9:9. Končnico prvega polčasa so nekoliko bolje odigrali Primorci ter se na odmor odpravili z dvema zadetkoma naskoka.
Uvod drugega dela pa je pripadel Krki, ki je znova prišla v ospredje (13:12, 14:13, 15:14), a se ji ni uspelo otresti tekmeca. Korak v to smer pa sta najprej nakazali zaporedni sedemmetrovki Veljka Stanojevića za 18:15 ter nato še gol Marka Majstorovića za 20:16 v 49. minuti.
Ko je Stanojević v 54. minuti prednost Novomeščanov povečal na 23:18, so slednji prišli do dovolj velike prednosti za preostanek obračuna. Prav Stanojević je bil z 10 goli prvi strelec tekme, pri gostih je z devetimi izstopal Andraž Makuc.

Andraž Makuc, rokometaš RD Koper:
“Za nami je težka tekma. Po petkovem tesnem porazu se je tokrat pokazala naša utrujenost. Mislim, da se je obema ekipama videlo, da sta ta konec tedna že odigrali eno tekmo in so zato odločale napake. V prvem polčasu smo te napake nekako še imeli pod nadzorom, v drugem polčasu pa nam je enostavno zmanjkalo moči. Krkaši so to izkoristili in na koncu zasluženo slavili zmago.”

Jure Blaževič, rokometaš MRK Krka:
“Pred petkovo tekmo smo si sicer obetali finale, vendar so tudi porazi žal sestavni del športa. Polfinale se ni izšel po planu, zato smo dan kasneje želeli popraviti vtis. Upam, da smo se s tem oddolžili navijačem, ki so nas podprli v Trebnjem. Na koncu smo veseli osvojenega tretjega mesta, ki smo ga osvojili.”