Žreb Slovencem na SP dodelil atraktivno skupino

Slovenska moška članska reprezentanca je dobila prve tekmece na svetovnem prvenstvu, ki ga bo med 13. in 31. januarjem gostil Egipt. Žreb na planoti med piramidami v Gizi je izbrancem Ljubomira Vranješa v prvem delu namenil obračune z Belorusijo, Južno Korejo in Rusijo.


Slovenija se je v žreb, v katerem je prvič v zgodovini sodelovalo 32 reprezentanc, podala kot ena izmed nosilk. Ples kroglic ji je uvodoma namenil obračune z Belorusijo, s katero se je nazadnje pomerila aprila 2018 na dveh zaporednih pripravljalnih tekmah v Trbovljah in Laškem. Tedaj so bili naši fantje boljši s 34:29 in 27:23. Reprezentanci sta sicer do danes odigrali 13 tekem, osemkrat so se zmage razveselili slovenski rokometaši, enkrat pa sta se ekipi razšli z neodločenim rezultatom.

Še najmanj tekem, tri je v zgodovini je Slovenija odigrala z Južno Korejo. Zadnji obračun sega v leto 2013. Na svetovnem prvenstvu v Španiji je bila Slovenija boljša s 34:27, uspešnejša je bila tudi na olimpijskih igrah v Atenah leta 2004 (26:23).

Rusija je medtem edini izmed treh uvodnih tekmecev, proti kateremu je Slovenija skozi zgodovino zabeležila negativni niz. Na dosedanjih 12 tekmah je namreč dosegla štiri zmage, osemkrat pa so bili boljši Rusi. A vse vendarle ni tako črnogledo. Slovenski rokometaši so namreč dobili zadnje tri medsebojne obračune, vključno s tistima na svetovnih prvenstvih v Španiji (28:27) in Parizu (32:26).

Slovenska moška izbrana vrsta je do danes na svetovnih prvenstvih nastopila osemkrat. Največji uspeh je dosegla leta 2017 v Franciji, ko je po epskem preobratu osvojila bronasto kolajno. Zadnje svetovno prvenstvo je minilo brez slovenskih fantov, saj jih je v kvalifikacijah izločila Madžarska, ki jo je tedaj vodil sedanji slovenski selektor Ljubomir Vranješ. V kvalifikacijah za januarski sklepni turnir bi se morala Slovenija pomeriti s Srbijo, a sta bila junijska kvalifikacijska dvoboja odpovedana zaradi pandemije koronavirusa. Namesto tega so v Egipt napredovale reprezentance glede na razvrstitev na zadnjem evropskem prvenstvu, ki so ga gostile Avstrija, Norveška in Švedska. Slovenija je tam osvojila četrto mesto.

Ljubomir Vranješ, selektor slovenske reprezentance:
“Mislim, da moramo biti z žrebom zadovoljni. Ta nam je namenil tri dobre nasprotne reprezentance. Rusi in Belorusi igrajo gojijo podobno igro, medtem ko Južna Koreja nekoliko drugačno. V Evropi morda takšne nismo najbolj navajeni. Z nestrpnostjo pričakujem naš nastop na svetovnem prvenstvu in verjamem, da ni nič drugače pri igralcih. Imamo velike možnosti, da se prebijemo iz skupine.”

Vid Kavtičnik, kapetan slovenske reprezentance:
“Zelo zanimiv žreb. Belorusi so zelo dobra ekipa. Težko bo prebiti njeno obrambo, a mislim, da imamo sami tako kakovostne igralce ter da ob upoštevanje taktike to ne bi smel biti problem. Korejci so zelo atraktivna ekipa, ki je željna dokazovanja. Zagotovo bo proti njim zelo težko igrati, saj nismo navajeni načina igre, ki jo gojijo oni. Zagotovo bodo trd oreh. Tu je še Rusija, ki si znova želi priti v svetovni rokometni vrh. Tudi oni bodo željni dokazovanja. Skupina je zahtevna, a menim, da smo boljši od vseh. V kolikor bomo z glavami popolnoma pri stvari, jih lahko premagamo in se nadejamo dobrega uspeha.”

Jure Dolenec, slovenski reprezentant:
“Pred žrebom nisem imel posebnih pričakovanj. Glede na boben, v katerega smo bili posajeni, smo vedeli, da bo žreb precej ugoden. Med potencialnimi tekmeci si iz tretjega bobna nisem želel Francozov, ki bi bili zagotovo najzahtevnejši nasprotniki. Ta želja se mi je uresničila, smo pa zato iz drugega in četrtega bobna dobili najzahtevnejše tekmece. Zagotovo ne bo lahko, a mislim, da smo dovolj dobra in kakovostna reprezentanca, da lahko v skupini H premagamo tako Belorusijo, Južno Korejo, kot tudi Rusijo. V Egiptu bo najpomembnejše, da dobro začnemo z nastopi na tekmovanju, nadaljnje odvijanje stvari pa je težko predvideti. Temu smo bili nazadnje priča na januarskem evropskem prvenstvu, kjer je bilo kar nekaj presenetljivih razpletov. To se lahko hitro pripeti tudi na mundialu, saj so reprezentance vsakič bolj izenačene.”

Foto: Nebojša Tejić/Kolektiff

Komentarji