PREGLED PETEGA KROGA: Štiri ekipe ostajajo neporažene

V sredo in četrtek so bile odigrane tekme petega kroga kvalifikacij za EP 2024. To so bile povratne tekme prvega kroga, ki je bil odigran 12. in 13. aprila 2022. S popolnim izplenom še naprej ostajajo francoska, madžarska, avstrijska in portugalska reprezentanca, svoj niz nepremaganosti pa je prekinila slovenska izbrana vrsta, ki je včeraj za las klonila v Cazinu. Po novem imamo tako sedem ekip, ki so zabeležile samo en poraz.

Skupina 1

Portugalci so v Turčiji slavili za dva zadetka, a pri tem velja omeniti, da v kadru ni bilo bratov Costa, ki veljata za največja portugalska rokometna dragulja. Makedonci so v Luksemburgu dokazali, da so kakovostnejši tekmec, na obračunu pa sta se izkazala predvsem vratarja Marko Kizić (10/23) in Mika Herrmann (13/36).

Skupina 2

Norvežani so upravičili vlogo favorita na Slovaškem, Srbi pa na Finskem. Zvezdniška skandinavska zasedba je na Slovaškem delo opravila z odliko (+10 razlike), Srbi pa so uporne Fince strli šele v samem finišu. Domači so v mestu Vantaa 7 minut pred koncem še vodili 29:25, a je moštvo Antonia Gerone zrežiralo preobrat in slavilo 29:30.

Skupina 3

Na nobeni tekmi ni prišlo do presenečenja, obakrat je slavila favorizirana ekipa. Čehi so bili boljši od domačih Estoncev z 30:32, Islandci pa so rutinirano odpravili z Izraelom (26:37).

Skupina 4

Moštvo Aleša Pajoviča je eno od tistih, ki še vedno ne pozna poraza ali remija. Tokrat so Avstrijci slavili v Romuniji, pri drugouvrščeni ekipi njihove skupine. Gostje so v 15. minuti še izgubljali za tri gole, tu pa zadevo preobrnili, povedli in vodstvo uspešno zadržali skozi celoten drugi polčas. Medtem ko so Pajovičevi slavili s petimi goli razlike, so Ferski otoki prišli do zgodovinske zmage nad Ukrajino, kar jim je odprlo evropska vrata. Se jim bo uspelo plasirati na EP kot ena od štirih najboljših tretjeuvrščenih ekip?

Skupina 5

Rezultatsko najbolj zanimiva letošnja kvalifikacijska skupina je v petem krogu ponudila dve pričakovani zmagi. Hrvati so gostovali pri prvouvrščenih Grkih, jih premagali z rezultatom 26:31 in jih pahnili na tretje mesto v skupini. Nizozemci so prišli do rutinirane zmage proti belgijski zasedbi, ki je do sedaj zabeležila same poraze.

Skupina 6

Švicarji so si z zmago v Gruziji zagotovili končno drugo mesto v skupini, kar pomeni, da bomo na januarskem EP v Nemčiji lahko videli Andyja Schmida v vlogi njihovega selektorja. Madžarsko moštvo Istvana Gulyasa očitno ne bo “kiksnilo” na nobenem obračunu. Tokrat so s +15 nadigrali domače Litvance

Skupina 7

V naši “balkasnki” skupini so domači Bošnjaki prišli do zlata vrednih točk, ko so na kolena spravili pomlajeno slovensko reprezentanco in si s šestimi točkami tako zagotovili uvrstitev na prvenstvo stare celine. Črnogorci na Kosovem niso dopustili podobnega presenečenja, ko so slavili z rezultatom 24:26.

Skupina 8

V zadnji kvalifikacijski skupini ostajajo pričakovano prepričljivi Francozi, ki so tokrat z 19:38 slavili v Latviji. Izbrana vrsta Guillaume Gilla je s +60 ponovno prva po gol razliki, za en zadetek boljša od Madžarske. Italijani so bili že na pragu zgodovine, ko so dobrih šest minut pred koncem srečanja s Poljaki še vodili z 28:27, a so gostje v epilogu pokazali večjo zbranost in izkušnje ter tako pustili naše zahodne sosede pri štirih točkah (29:31).

Vse tekme zadnjega šestega kroga (povratne tekme drugega kroga) bodo na sporedu v nedeljo, 30. aprila.