Slovenija opravila tudi z Islandci

Slovenci so ob 16.00 uri prvič stopili na parket še v Malmöju, potem ko so z odliko opravili s prvim delom evropskega prvenstva, odigranim v Göteborgu. Na drugi strani je stala reprezentanca neugodne Islandije, Slovenci pa so svojo nalogo opravili z odliko in slavili s 30-27.

V ekipo Slovenije se je namesto Vida Kavtičnika uvrstil Kristjan Horžen, sicer pa je Ljubomir Vranješ na parket najprej poslal Klemna Ferlina, Deana Bombača, Blaža Blagotinška, Jureta Dolenca, Boruta Mačkovška, Nika Henigmana in Blaža Janca. Slovenska reprezentanca je začela udarno in hitro pričela z nabiranjem prednosti. Mačkovšek je najprej zadel za 3-2, nato pa po obrambi Ferlina prišel do novega zadetka in poskrbel za dva gola prednosti Slovenije. Islandija je v teh trenutkih delovala predvidljivo, njihovi napadi pa so se razbijali ob slovenski obrambni postavitvi 6-0. Dobro je bil zaustavljen tudi Aron Palmarsson.

Slovenija je ušla že na 7-2, nato pa je reprezentanca Islandije nekako nevtralizirala slovenske napade. Pri tem sta imeli velik psihološki vpliv gotovo tudi dve ubranjeni sedemmetrovki Viktorja Hallgrimssona. Islandci so se očitno prebudili in dobili dodatnega vetra v jadra. Po zadetku Vigga Kristjanssona so izid poravnali na 10, v 25. minuti pa je do gola prišel še Olafur Gudmundsson in poskrebel za vodstvo svojega moštva (12-11). V zadnjih petih minutah prvega polčasa so Slovenci lovili novo priložnost za vodstvo, dobili pa so jo praktično šele v zadnji sekundi, ko je Cehte Slovenijo, ob zvoku sirene povedel do prednosti 15-14 in poskrbel za zadovoljstvo selektorja Vranješa, ki se v drugi polčas zagotovo ne bi želel podati z zaostankom.

Ob začetku drugega polčasa se je nadaljeval trd boj s severnjaki. Pri rezultatu 16-16 je imel Zarabec priložnost is sedmih metrov, še do tretje obrambe pri najstrožji kazni pa je prišel Hallgrimsson. Slovenija je na srečo zadržala žogo in tokrat je s težkega položaja vendarle zadel Bombač. Po novem neuspešnem napadu Islandije je zadel še Dolenec in Slovenija je vodila z 18-16. Po golu Blagotinška (19-16) so naši pobegnili za tri, v vratih pa je blestel tudi Klemen Ferlin, ki je v 42. minutah zbral že 10 obramb.

Razpoloženost vratarja Ferlina, ki je branil tudi nekaj nemogočih strelov se je preprosto morala poznati tudi na razliki in Slovenija je začela bežati. Po zadetkih Nika Henigmana in Bombača so vodili že z 23-18, najnevarnejši Islandci pa so bili v teh momentih povsem razoroženi. Bombač je blestel v vlogi prve violine napada in poskrbel tudi za najvišjo prednost Slovenije s 24-18, pri tem pa dosegel svoj 8 zadetek na tekmi.

Kazalo je že, da se Islandija v zadnjih desetih minutah ne bo približala na več kot 4 zadetke prednosti, nato pa je v 56. minuti Zarabec naredil prekršek v napadu in Islandija je to hitro kaznovala z zadetkom v prazno mrežo (28-25). Zarabec se je odkupil že v naslednjem napadu, ko je izsilil sedemmetrovko, ki jo je uspešno izvedel Dolenec. Na drugi strani je do novih obramb prišel Klemen Ferlin, po podaji Bombača pa je zadel še Blagotinšek in Slovenijo povedel na neulovljivih 5 zadetkov prednosti (30-25).

Končni rezultat tekme je bil postavljen pri 30-27, za igralca tekme pa je bil proglašen odlični Dean Bombač z 9 zadetki.

Slovenija je trenutno prevzela prvo mesto v skupini, nova naloga pa jo čaka v nedeljo ob 16.15 proti Madžarski.

SLOVENIJA – ISLANDIJA 30:27 (15:14)
Bombač 9, Blagotinšek in Dolenec 4, Zarabec 3; Elisson 6, Kristjanson 5.