Španci komaj preko Čehov, Švedi enostavno preko BIH

Španija s težavo preko Češke

Otvoritveni dan evropskega rokometnega prvenstva se je v skupini E, ki igra v Bratislavi, začelo zelo zanimivo. Prva dvoboja na seznamu sta bile med Španijo in Češko ter Švedsko in Bosno in Hercegovino. Če smo pričakovali, da se bosta oba dvoboja končala enostavno za oba favorita, smo se zmotili. Dvoboja sta bila primerna otvoritvenemu dnevu skupine in nakazala na čudovite tekme, ki nas pričakujejo. Kaj se je zgodilo v prvem dnevu skupine E?

Švedska : Bosna in Hercegovina – 30:18

Nič presenetljivega na dvoboju Švedske in BIH. Švedi so pričeli v svojem slogu, z atomskim napadom in hitro povedli s 5 proti 1. Le nekaj minut kasneje je bilo že 10:4. Hampus Wanne s petimi in Niclas Ekberg s tremi goli sta bila glavni razlog za vodstvo Švedov s 17 proti 11, ko je odbilo prvih trideset minut. Prednost je omogočila trenerju Soblergu obilico menjav in priložnosti za preostale igralce. Reprezentanca Bosne bo morala še nekaj časa počakati na svoje prve točke na evropskih prvenstvih, nikakor pa jim v pomoč niso šli kar štirje pozitivni izidi testov na koronavirus. Ob rezultatu 27:17 smo videli prvo dvomestno prednost Švedov in tekma se je končala le nekaj utrinkov kasneje. Tekma se je zaključila z rezultatom 30:18.

Glavni adut tekme je bil vratar Peter Johannesson, ki je prejel tudi naziv igralca tekme. Obranil je osem strelov iz petnajstih poskusov, kar je prineslo 53-odstotno uspešnost. Zaostajal ni niti Andreas Palicka, ki jih je prav tako obranil osem, a ob devetnajstih strelih.

Španija : Češka – 28:26

Španci so evropsko prvenstvo 2022 začeki tako, kot so končali tistega pred dvemi leti – z zmago. Zmaga nad Češko je bila njihova trinajsti zapovrstjo na EHF tekmah in deveta zapored nad češko reprezentanco. A prav slednja je pripravila izjemen odpor. Začeli so presenetljivo in povedli s 4:2, kar je držalo skoraj do polovice prvega polčasa. Španci so hitro obrnili na 9 proti 5, a na drugi strani je nanje čakal češki junak. Češki vratar Tomas Mrkva je ubranil kar sedemnajst strelov iz 43 poskusov in bil tako pri tem skoraj 40-odstotno uspešen. V drugem polčasu jih je močno zadela izključitev kar treh igralcev, a jim je še vedno uspelo zadeti. Ekipa Rastislava Trtika je ponovno ovrnila rezultat in povedla z golom razlike pri 19:20, a Španci so imeli tokrat odgovor in povedli s kar 25:21. Pričakovali bi, da bi bil to konec, a temu še zdaleč ni bilo tako. Čehi so se približali na gol zaostanka, ko je na oder stopil Antonio Garcia in z dvema zadetkoma v izteku tekme Španiji prinesel trdo prigarano zmago. Čehi so si pred večinsko domačo publiko prislužili bučen aplavz in čestitke rokometnega sveta.