Zgodovina evropskih prvenstev v rokometu

Pred vrati je že 14. evropsko prvenstvo v rokometu. Slovenija je do sedaj manjkala na dveh in sicer leta 1998, ko je prvenstvo potekalo v Italiji, in 2014, ko je bilo na Danskem. Najboljša uvrstitev je 2. drugo mesto iz domačega evropskega prvenstva leta 2004.

PORTUGALSKA 1994 – 10. MESTO

Slovenija se je na prvenstvo uvrstila šele po razigravanju, po tem, ko so bili tam boljši od Čehov (19:16 in 19:22). Na prvem evropskem prvenstvu leta 1994 na Portugalskem je Slovenija igrala v skupini s Švedsko, Dansko, Španijo, Madžarsko in gostiteljico Portugalsko. Slovenska izbrana vrsta je zabeležila po eno zmago ter neodločen rezultat in trikrat izgubila. Remizirali so z Danci (19:19), premagali pa Portugalsko (22:23). V boju za 9. mesto pa so Slovenci visoko izgubili proti Nemčiji (28:18) in tako uvrstili končno 10. mesto med 12 reprezentancami, ki so sodelovale na prvenstvu. Na koncu so zlato medaljo osvojili Švedi, ki so bili v finalu prepričljivo boljši od Rusov (34:21), v tekmi za tretje mesto je Hrvaška premagala Dansko (24:23).

ŠPANIJA 1996 – 11. MESTO

Na svojem drugem evropskem prvenstvu, ki je leta 1996 potekalo v Španiji je Slovenska izbrana vrsta izgubila prav vse tekme v skupini skupaj z Rusijo, Jugoslavijo, Hrvaško, Nemčijo in Madžarsko. V borbi za 11. mesto pa so nato premagali Danci (27:24) in tako osvojili končno 11. oziroma predzadnje mesto. Zlato medaljo so osvojili evropski podprvaki iz prejšnjega prvenstva Rusi, ki so v finalu z 23:22 premagali Španijo, tretja je bila izbrana vrsta Jugoslavije, ki je bila boljša od Švedske (26:25).

ITALIJA 1998 – SLOVENIJA SE NI UVRSTILA

Prvenstvo, ki ga je gostila Italija je eno izmed dveh na katerem Slovenci niso nastopili. Naslov evropskih prvakov so drugič osvojili rokometaši Švedske po tem, ko so v finalu premagali Špance (25:23). V borbi za tretje mesto so Nemci šele po podaljšku ugnali Ruse (30:28).

HRVAŠKA 2000 – 5. MESTO

Prvenstvo na Hrvaškem je bilo eno izmed boljših, kar se tiče Slovenske izbrane vrste. Čeprav so v skupini z Švedsko, Rusijo, Portugalsko, Dansko in Islandijo osvojili nehvaležno 3. mesto in za las izgubili boje za medaljo, a so nato za zaključek prvenstva v boju za 5. mesto premagali domačine (24:25) in se s to zmago tudi uvrstili na Olimpijske igre leta 2000 v Sydney. Prvenstvo so še enkrat več osvojili Švedi, ki so bili v finalu boljši od Rusov (32:31), bronasto medaljo so po zmagi nad Francozi osvojili Španci (24:23).

ŠVEDSKA 2002 – 12. MESTO

Prvič, ko je na prvenstvu sodelovalo 16 reprezentanc. Reprezentance so bili razdeljene v 4 skupini po 4 države in ne več v 2 skupini po 6 držav.  Zadbjo uvrščene ekipe so s prvenstvu zaključile, medtem ko, so ostale tri igrale v nadaljevanju kjer so reprezentance igral po sistemu križanja. Torej se je skupin A križala s skupino B in skupina C s skupino D. Od tam sta 2 najboljši ekipi igrali za medalje. Slovenija je igrala v skupini z Islandijo, Španijo in Švico. V skupinskem delu je Slovenija osvojila le točko in sicer ob remiju proti Švici (34:34). V drugem delu je Slovenija ponovno zabeležila remi in 2 poraza in sicer so remizirali z Jugoslavijo (24:24), izgubili pa proti Nemčiji (28:31) in Franciji (21:36). Na prvenstvu so hat-trick zlatih medalj osvojili Švede za katere je bila to 3 zlata medalja zapovrstjo in 4 skupno. V finalu so z 33:31 premagali Nemce. Tretje mesto so osvojili Danci, ki so premagali Islandce (29:22).

SLOVENIJA 2004 – 2. MESTO

Za ljubitelje rokometa in rokometaše najuspešnejše evropsko prvenstvo v zgodovini. Slovenci kot gostitelji so v prvem delu svoje tekme igrali v Celju in tam dosegli 2 zmagi in 1 neodločen rezultat. Boljši so bili od Islandcev (34:28) in Čehov (37:33), remizirali pa so z Madžarsko (29:29). V drugem delu so se prestavili v Ljubljano kjer so tekme igrali v legendarni Hali Tivoli. Slovenija je v drugem delu dosegal 2 zmagi in 1 poraz. Premagali so Srbijo in Črno goro (27:20) in Francijo (27:22) izgubili pa proti Nemcem (24:31). Slovenija se je tako uvrstila v polfinale. Tam so se najprej pomerili z Hrvaško in bili boljši z rezultatom 27:25. Drugi polfinale so dobili Nemci, ki so z 22:20 premagali Dance. V nabito polni Hali Tivoli so Slovenci, žal še drugič na tem prvenstvu izgubili proti Nemčiji tokrat z 30:25, a veseljem ob osvojenem končnem drugem mestu ni bilo nič manjše. Tretje mesto so na koncu osvojili Danci, ki so premagali Hrvate (31:27). Ob koncu prvenstva pa je bil Vid Kavtičnik izbran za najboljše desno krilo.

ŠVICA 2006 – 8. MESTO

Dve leti po zgodovinskem uspehu za slovenski rokomet je Slovenija na evropsko prvenstvo odšla z visokimi cilji. V skupinskem delu so to tudi dokazali, ko so bili boljši od vseh treh nasprotnikov. Premagali so gostitelje Švicarje (29:25), Ukrajince (33:31) in Poljake (33:29). V drugem delu pa so naleteli na previsoke ovire in izgubili vse tri dvoboje. Porazili so jih Francozi (34:30), krvniki iz zadnjega evropskega prvenstva Nemci (36:33) in Španci (33:39). Slovenci so tako osvojili končno 8. mesto. Prvaki so prvič postali Francozi, ki so bili v finalu boljši od Špancev (31:23), tretji so bili Danci, ki so tako kot pred dvema letoma v borbi za tretje mesto premagali Hrvate (32:27). Najboljši strelec tega prvenstva je bil slovenski Belorus Siarhei Rutenka

NORVEŠKA 2008 – 10. MESTO

Slovenska reprezentanca je prvenstvo na Norveškem odprla z zmago nad Češko (34:32) nato pa ostali dve tekmi izgubila proti Poljski (33:27) in Hrvaški (29:24). V drugem delu so svoje naloge opravili bolje in zabeležili dve zmagi ter en poraz. Premagali so Črno goro (31:29) in Norveško (33:29) izgubili pa z Dansko (23:28) in tako prvenstvo zaključili na 10. mestu. Naslov so po treh zaporednih tretjih mesti osvojili Danci, ki so bili v finalu boljši od Hrvatov s 24:20, tretji so bili Francozi, ki so nadigrali Nemce.

AVSTRIJA 2010 – 11. MESTO

Po solidnem začetku v skupinskem delu, kjer so v skupini s Poljsko, Nemčijo in Švedsko osvojili zmago prav proti slednjim (27:25) in dva remija (34:34) z Nemčijo in 30:30 s Poljsko je v drugem delu sledil razpad sistema. Trije porazi dva od tega s kar visoko razliko. Najbližje kakšni točki so bili proti Čehom, ko so izgubili s 37:35. Francozi (37:28) in Španci (40:32) pa so bili za razred boljši od Slovenske reprezentance. Slovenija je prvenstvo tako končala na 11. mestu. Finale in svoj drugi naslov so osvojili Francozi po tem, ko so bili v finalu boljši od Hrvaške (25:21), tretji so bili Islandci, ki so bili boljši od Poljakov (26:29).

SRBIJA 2012 – 6. MESTO

V skupinskem delu je Slovenija premagala Islandijo (34:32) in izgubila proti Hrvaški (31:29) in Norveški (28:27). Enako statistiko so imeli tudi v drugem delu tekmovanja. Tam so premagali Madžare (32:30) ter izgubili proti Franciji (28:26) in Španiji (35:32). Kljub temu so se uvrstili v dvoboj za 5. mesto. V dvoboju za 5. mesto so bili prekratki za gol in tako po porazu proti Severni Makedoniji (28:27) osvojili 6. mesto. Zlato so osvojili Danci, ki so bili v finalu boljši od domačinov Srbov (21:19), tretji so bili Hrvati, ki so premagali Špance (31:27). Slovenci pa smo imeli zopet igralca v najboljši postavi in sicer Uroša Zormana na položaju srednjega zunanjega.

DANSKA 2014 – SLOVENIJA SE NI UVRSTILA

Še drugo prvenstvo na katerem Slovenija ni nastopila. Naslov so tretjič osvojili Francozi, ki so bili v finalu z 41:32 boljši od Dancev, tretji je bila po tesni zmagi nad Hrvaško Španija (29:28).

POLJSKA 2016 – 14. MESTO

Zagotovo eno izmed slabših prvenstev za Slovenijo. Po porazu proti Švedski (23:21) in Nemčiji (25:21) ter remiju proti Španiji (24:24) so nastope zaključili že po rednem delu. Dejstvo pa je tudi to, da je bila to najtežja skupina prvenstva in tudi najtežja skupina v kateri je Slovenija kadarkoli igrala. Zlata so se na koncu veselili Nemci, ki so v finalu premagali  Špance (24:17). Tretje mesto si je priigrala Hrvaško po tem, ko je v borbi za tretje mesto premagala Norvežane (31:24).

HRVAŠKA 2018 – 8. MESTO.

Po skupinskem delu kjer je Slovenija zabeležila zmago proti Črni gori (19:28), poraz proti proti Severni Makedoniji (24:25) in remiju proti Nemčiji (25:25) so se brez težav uvrstili v drugi del tekmovanja. Enako statistiko so zabeležili tudi v drugem delu tekmovanja. Zmaga proti Španiji (31:26), poraz proti Danski (31:28) in remi proti Češki (26:26). Tako je Slovenija ob koncu prvenstva osvojila 8. mesto. Prvaki so postali Španci, ki so bili v boju za zlato boljši od Švedov (29:23) in bodo tako letos branili naslov evropskih prvakov. Do tretjega mesta so po zmagi nad Dansko prišli Francozi (32:29). Je bil pa Urh Kastelic najuspešnejši vratar na prvenstvu in sicer pri 41% ubranjenih strelov.