Zlati selektor o poškodbah pri rokometu na mivki

Selektor ženske nemške reprezentance na mivki, Alexander Novakovic, je pred dnevi spregovoril o poškodbah vezanih na rokomet na mivki. Nosilec zlata iz lanskoletnega svetovnega prvenstva je s še nekaterimi specialisti za športne poškodbe povzel perečo temo tega hitro naraščajočega športa.  


Poškodbe pri rokometu na mivki se razlikujejo od poškodb pri dvoranskem rokometu.

Pri hoji po pesku se sodeč po raziskavah porabi 50% več energije kot pri hoji po trdih podlagah. Na peščeni podlagi se zgodi manj poškodb, obenem pa so sanacije hitrejše kot pri dvoranskem rokometu. 

Doktor Fikentscher je v nadaljevanju dodal, da imajo rokometaši, ki se ukvarjajo z rokometom na mivki, večjo gibljivost v gležnju zaradi neravne oz. nestabilne površine. Na to športno zvrst sicer v večji meri vplivajo vročina, vlažnost, sončno sevanje in posledično dehidracija. Dobra stran rokometa na mivki ter vzrok za manjše število poškodb pa je seveda manjše število kontaktov.  

Alexander Novakovic, selektor nemške reprezentance v rokometu na mivki: “Naloga vseh trenerjev je, da eliminirajo vse možne vidike poškodb. Zelo je pomembno kako trenerji rokometa na mivki pripravimo igralce in igralke na vrnitev v dvorano ter kako trenerji dvoranskega rokometa pripravijo igralce na sezono na mivki. Mi smo naredili šest-tedensko prehodno obdobje iz dvorane na mivko, v katerem prilagodimo vaje in njihovo intenziteto. Zadnjo tretjino dvoranske sezone lahko uporabiš kot tranzicijsko fazo iz dvorane na mivko. Ni potrebe po dodatnih treningih ali pa dodatnih premorih – preprosto vključiš tranzicijske vaje v tedenski urnik, s čimer daš svojim igralcem možnost za dober prehod. V primeru kratkotrajne tranzicije (npr. mednarodni kamp pred Božičem), sta pomembna predvsem prva dva dneva po zamenjavi podlage. Zelo moremo biti pozorni pri kratkotrajnih prehodih na mivko. Pri prehodu na dvoranski rokomet pa bi se morali izogibati telesnim kontaktom – to je zelo pomembno. Potrebno je tudi, da v tem obdobju dobro sodelujemo s fizioterapevti za mivko in za dvoranski rokomet ter trenerji in klubom.”

 

FOTO: Beach Handball Slovenia – Rokomet Na Mivki Slovenija

Komentarji